A közösségi szolgálatról:
A köznevelési törvény értelmében „az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása”. A közösségi szolgálat végzésének igazolását először a 2016. január 1-je után megkezdett érettségi vizsga esetében kell megkövetelni.
Az elkövetkezendő években tanítási időn kívül összesen 50 órában kell anyagi érdektől független, szervezett keretek között folytatott, egyéni vagy csoportos, a közösség javát szolgáló tevékenységet végezniük. Ennek területei a következők lehetnek: egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális és közösségi, környezet- és természetvédelemi, katasztrófavédelmi tevékenység.
A közösségi szolgálat célja a diákok személyes és szociális kompetenciáinak fejlesztése, felelősségérzésük erősítése, csapatmunkára való felkészítésük. Emellett segíti a másság elfogadását, a tudatos tervezés-szervezés és önértékelés megvalósítását.
Fontos, hogy a diákok időben elkezdjék a munkát, hiszen apránként tudják az 50 órát teljesíteni (alkalmanként 1-3 óra számolható el úgy, hogy az oda- és visszautazás nem számít bele az elvégzett munkába).
A szülőnek a közösségi szolgálatra való jelentkezés esetén egyetértőnyilatkozatot kell aláírnia. Fontos tudnia, hogy bár az iskola nagyon komoly szerepet kap a közösségi szolgálat megszervezésében, a törvény szerint nem kell felügyeletet, kíséretet biztosítania a közösségi szolgálathoz.
Amennyiben egy diáknak ismeretségi körön belül lehetősége van közösségi munka végzésére, akkor az iskola együttműködési megállapodást köt a fogadó szervezettel.
Az iskolában az ötven órán belül-szükség szerint mentorral közösen- legfeljebb ötórás felkészítő, majd legfeljebb ötórás záró foglalkozást tart.
Együttműködési megállapodás:
A közösségi szolgálati tevékenységet az iskola szervezi meg. Együttműködési megállapodást köt a fogadó szervezetekkel, vezeti a dokumentációt, felkészíti a diákokat, és segít az elvégzett munka feldolgozásában.
Iskolai koordinátor: Nánási Erzsébet
Kérjük, ha Önök fogadó szervezetként vállalnák a velünk való együttműködést, akkor az együttműködési megállapodást szíveskedjenek az Önökre vonatkozó részek kitöltése után az iskola címére megküldeni (postai úton) vagy éppen a közösségi szolgálatot végző diák által.
A tanulói jelentkezéseket, és a tevékenység végzését meg kell előznie az együttműködési megállapodás aláírásának.
Törvényi háttér:
- Nemzeti köznevelési törvény (2011. évi CXC. törvény)
- 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról
- A közérdekű önkéntes tevékenységről szóló 2005. évi LXXXVIII. törvény
- A Nemzeti Önkéntes Stratégia 2012–2020 elfogadásáról és a végrehajtásához szükséges középtávú feladatokról szóló 1068/2012. (III.20.) Korm. határozat
- Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény